Rys. 1. Tryby realizacji usunięcia kolizji z linią elektroenergetyczną
Kolejny tryb realizacji usunięcia kolizji polega na tym, że po podpisaniu umowy o usunięcie kolizji z siecią elektroenergetyczną – klient/inwestor wykonuje dokumentację projektową. Przed rozpoczęciem prac przez operatora – klient/inwestor wpłaca zaliczkę na poczet realizacji usunięcia kolizji. Operator sieci realizuje prace ukierunkowane na usunięcie kolizji, zaś po dokonaniu odbioru technicznego przebudowanej sieci elektroenergetycznej dokonywane jest końcowe rozliczenie realizacji usunięcia kolizji[5].
Usunięcie kolizji może być zrealizowane w przypadku, gdy nieodpłatne przekazanie przebudowanej sieci elektroenergetycznej na majątek operatora sieci jest wymagane bądź dopuszczone aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi (np. dla usunięcia kolizji dróg publicznych bądź inwestycji finansowanych z funduszy unijnych). W tym trybie – klient/inwestor po podpisaniu umowy sporządza dokumentację projektową i realizuje prace ukierunkowane na usunięciu kolizji. Po dokonaniu odbioru technicznego przebudowanej sieci w celu usunięcia kolizji następuje nieodpłatne przekazanie przebudowanej sieci na majątek operatora sieci.
Należy podkreślić, że usunięcie kolizji wymaga niejako spełnienia wielu formalnych wymogów, zaś proces usunięcia kolizji może być zróżnicowany – w zależności od rodzaju zamierzenia inwestycyjnego.
Podpisanie umowy z właścicielem sieci na przebudowę sieci elektroenergetycznej w celu usunięcia kolizji nie jest możliwe bez sporządzonej dokumentacji projektowej. Dokumentacja ta w głównej mierze obejmuje projekt budowlano-wykonawczy, jak i inne materiały typu plan zabudowy, szkic sytuacyjny, uzgodnienia z operatorami sieci czy oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością i inne dokumenty (np. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).
Rys. 2. Podstawowe elementy dokumentacji projektowej do usunięcia kolizji sieci
Procedura dokumentacji projektowej do usunięcia kolizji sieci jest następująca[6]:
Widać zatem, że dokumentacja projektowa musi się opierać o wydane przez operatora warunki usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą elektroenergetyczną. Projekt w szczególności powinien zawierać rozwiązania w zakresie usunięcia kolizji z siecią elektroenergetyczną.