Blog

Usuwanie kolizji Stoen Operator Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A. , Energa Operator S.A.

Autor

mgr inż. Maciej Zieliński
Dyrektor ds. Operacji

Kolizje infrastruktury elektroenergetycznej i ich usuwanie – jak krok po kroku usunąć kolizję z siecią z naszą inwestycją (np. przyłącze prądu do działki)?

Coraz więcej zamierzeń inwestycyjnych (np. podłączenie prądu do działki w Warszawie) koliduje się z istniejącą siecią elektroenergetyczną. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej działek jest przekształcanych pod zabudowę i niejednokrotnie zdarzają się sytuację, gdzie wzniesiona sprzed wielu lat instalacja elektroenergetyczna uniemożliwia zagospodarowanie terenu czy też niekorzystnie wpływa na wartość działki. Kolizje infrastruktury elektroenergetycznej pojawiają się również w trakcie budowy dróg publicznych, kanalizacji czy wznoszeniu obiektów użyteczności publicznej, jak również w sytuacji konieczności przyłączenia placu budowy, przyłączenia domu czy przyłączenia działki.

Wniosek do operatora Stoen Operator jako podstawa usunięcia kolizji z siecią

Podstawą usunięcia kolizji infrastruktury elektroenergetycznej jest złożenie wniosku do Stoen Operator[1]:

  • o określenie warunków usunięcia kolizji z siecią nN i SN,
  • o określenie warunków usunięcia kolizji z siecią WN,
  • o wydanie warunków przyłącza energetycznego.

Złożenie stosownego wniosku do Stoen Operator możliwe jest w drodze[2]:

  • portalu przyłączeniowego przylacza.stoen.pl/skladanie-wniosku,
  • osobistej w Biurze Obsługi Klientów – Dystrybucja w Warszawie,
  • korespondencyjnej na adres operatora Stoen Operator.

Każdy wniosek posiada własne cechy charakterystyczne w zależności od potrzeb informacyjnych operatora sieci – Stoen Operator. Niemniej jednak kluczowymi informacji są: dane inwestora/wnioskodawcy, lokalizacja przedmiotu kolizji, charakterystyka projektowanego zamierzenia i kolizji z siecią elektroenergetyczną wraz z propozycją sposobu usunięcia kolizji. Istotnym elementem procesu składania wniosku jest złożenie dokumentów, m.in. plan/mapa w skali 1:500 – 1: 2000 (w zależności od liczby odcinków linii oraz wymogów stawianych przez operatora sieci) z widoczną warstwą uzbrojenia wraz z propozycją usunięcia kolizji i orientacyjnym usytuowaniem obiektu, upoważnienie do reprezentowania Wnioskodawcy (o ile Wnioskodawcę reprezentuje inna jednostka) oraz wypis/wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego[3].

Warunki usunięcia kolizji z siecią

Po złożeniu i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez operatora sieci – otrzymujemy „Warunki usunięcia kolizji”, które zawierają istotne szczegóły dotyczące warunków jakie należy zrealizować w celu usunięcia kolizji. Warunki te są szczegółowo uregulowane przez obowiązujące regulacje prawne oraz standardy branżowe – muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami i normami. Muszą również uwzględniać planowane zmiany w zagospodarowaniu terenu i co do zasady są ważne przez dwa lata i mogą być przedłużone przez zawarcie umowy na przebudowę. Operator sieci z reguły wydaje warunki usunięcia kolizji w ciągu 14 dni roboczych. Istotnym warunkiem usunięcia kolizji jest realizacja w taki sposób, by zachować dotychczasowe funkcje oraz parametry sieci elektroenergetycznej.

Realizacja usunięcia kolizji z siecią

Realizacja usunięcia kolizji odbywa się w jednym z trzech trybów – patrz rys. 1. Pierwszy tryb realizacji usunięcia kolizji polega na tym, że dokumentację projektową oraz realizację prac ukierunkowanych na usunięcie kolizji realizuje operator sieci, zaś klient/inwestor zwraca poniesione nakłady przez tegoż operatora (w formie końcowego rozliczenia realizacji usunięcia kolizji)[4].

 

Rys. 1. Tryby realizacji usunięcia kolizji z linią elektroenergetyczną

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/strona/spolka [dostęp: 10.06.2025].

 

Kolejny tryb realizacji usunięcia kolizji polega na tym, że po podpisaniu umowy o usunięcie kolizji z siecią elektroenergetyczną – klient/inwestor wykonuje dokumentację projektową. Przed rozpoczęciem prac przez operatora – klient/inwestor wpłaca zaliczkę na poczet realizacji usunięcia kolizji. Operator sieci realizuje prace ukierunkowane na usunięcie kolizji, zaś po dokonaniu odbioru technicznego przebudowanej sieci elektroenergetycznej dokonywane jest końcowe rozliczenie realizacji usunięcia kolizji[5].

Usunięcie kolizji może być zrealizowane w przypadku, gdy nieodpłatne przekazanie przebudowanej sieci elektroenergetycznej na majątek operatora sieci jest wymagane bądź dopuszczone aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi (np. dla usunięcia kolizji dróg publicznych bądź inwestycji finansowanych z funduszy unijnych). W tym trybie – klient/inwestor po podpisaniu umowy sporządza dokumentację projektową i realizuje prace ukierunkowane na usunięciu kolizji. Po dokonaniu odbioru technicznego przebudowanej sieci w celu usunięcia kolizji następuje nieodpłatne przekazanie przebudowanej sieci na majątek operatora sieci.

[1] Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/strona/spolka [dostęp: 9.06.2025].
[2] Proces bezinwestycyjny – przebieg procesu, Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/ [dostęp: 9.06.2025].
[3] Na podstawie: Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/strona/spolka [dostęp: 9.06.2025].
[4] Ibidem.
[5] Na podstawie: Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/strona/spolka [dostęp: 9.06.2025].

Formalne wymogi usunięcia kolizji z siecią

Należy podkreślić, że usunięcie kolizji wymaga niejako spełnienia wielu formalnych wymogów, zaś proces usunięcia kolizji może być zróżnicowany – w zależności od rodzaju zamierzenia inwestycyjnego.

Podpisanie umowy z właścicielem sieci na przebudowę sieci elektroenergetycznej w celu usunięcia kolizji nie jest możliwe bez sporządzonej dokumentacji projektowej. Dokumentacja ta w głównej mierze obejmuje projekt budowlano-wykonawczy, jak i inne materiały typu plan zabudowy, szkic sytuacyjny, uzgodnienia z operatorami sieci czy oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością i inne dokumenty (np. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Rys. 2. Podstawowe elementy dokumentacji projektowej do usunięcia kolizji sieci

Źródło: opracowanie własne na podstawie: Stoen Operator, Projekty usunięcia kolizji, https://www.stoen.pl/strona/projekty-usuniecia-kolizji [dostęp: 9.06.2025].

Procedura dokumentacji projektowej do usunięcia kolizji sieci jest następująca[6]:

  • Krok 1: Przygotowanie wniosku o uzgodnienie składany przez inwestora/klienta/projektanta zawierający wszystkie wymagane dokumenty;
  • Krok 2: Składanie dokumentacji do uzgodnienia – dokumentacja jest składana do operatora sieci;
  • Krok 3: Uzgodnienia – operatorzy sieci weryfikują dokumentację pod kątem zgodności z obowiązującymi regulacjami prawnymi i normami;
  • Krok 4: Przygotowanie projektu do realizacji – po uzyskaniu pozytywnych uzgodnień, projekt jest przygotowywany do realizacji

Widać zatem, że dokumentacja projektowa musi się opierać o wydane przez operatora warunki usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą elektroenergetyczną. Projekt w szczególności powinien zawierać rozwiązania w zakresie usunięcia kolizji z siecią elektroenergetyczną.

[6] E. Cimirkiewicz, Usuwanie kolizji z liniami elektrenergetycznymi najwyższych napięć (NN), PSE S.A., Warszawa 2024.

Odpłatność

Uzyskanie odpowiedzi od operatora sieci na wniosek o usunięcie kolizji jest odpłatne na podstawie wystawionej w ciągu 7 dni faktury przez operatora – wynikająca z naniesienia uzbrojenia terenu uzależniona od złożoności dokumentacji i ilości stron.

Zawarcie umowy ze Stoen Operator

W kolejnym kroku następuje zawarcie umowy z właścicielem sieci elektroenergetycznej na realizację przebudowy. Umowa ta zawiera szczegółowe dane dotyczące planowanych prac wraz z szacowanym kosztem realizacji zamierzenia inwestycyjnego. W tejże umowie należy ustalić odpowiedzialność za koszty usunięcia kolizji, ująć informację o sposobie uzgadniania przebiegu sieci, kontroli prac oraz rozliczenia poniesionych nakładów. Przy zawieraniu tego typu umowy należy mieć w szczególności na uwadze regulacje prawne ujęte w:

  • Ustawie o drogach publicznych (w szczególności art. 39 ust. 5),
  • Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuacja na gruncie.

Przebudowa istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej

Po podpisaniu wspomnianej wcześniej umowy można dokonać przebudowy istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej – zgodnie z zawartą umową oraz warunkami technicznymi. Innymi słowy – realizacja prac powinna być zgodna z obowiązującymi standardami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych. Prace przebudowy sieci mogą być realizowane w różnym zakresie, np. przebudowa przyłącza, sieci elektroenergetycznej czy nawet prace związane z usuwaniem gałęzi drzew (obowiązek ich przycięcia leży w zakresie prac operatora sieci dystrybucyjnej). Z ogólnego punktu widzenia, prace przebudowy z reguły realizowane są przez operatora sieci dystrybucyjnej oraz przez firmy specjalistyczne – jest to proces polegający na modernizacji bądź zmianie infrastruktury sieciowej w celu poprawy jej bezpieczeństwa, wydajności czy też dostosowania do nowych potrzeb inwestora/klienta. Dodatkowo pracownicy realizujący prace wykonawcze w celu usunięcia kolizji powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje i przeszkolenia, szczególnie przy przebudowie linii telekomunikacyjnych.

Wyłączenie i ponowne uruchomienie po zakończeniu prac

Ostatnią czynnością w procesie usuwania kolizji jest wyłączenie i ponowne uruchomienie po zakończeniu prac. Odbiór usuniętych kolizji jest jednoznaczne z formalnym potwierdzeniem, że prace wykonawcze zostały zrealizowane zgodnie z umową oraz obowiązującymi przepisami prawnymi.

Podsumowanie

Widać zatem, że w procesie usuwania kolizji z siecią elektroenergetyczną kluczowym elementem jest projektowanie usunięcia kolizji, który niewątpliwie jest złożonym i wielowymiarowym procesem wymagający dużej wiedzy technicznej oraz współpracy z osobami posiadającymi specjalistyczną wiedzę (np. z koordynatorem projektów Piaseczno). Tym bardziej, że czynność ta jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa, niezawodności oraz efektywności w dostawach energii elektrycznej – wywiera znacząco istotny wpływ na jakość życia społeczeństwa – stąd też duże znaczenie należy przypisać doświadczeniu i posiadanym kwalifikacjom elektryków bądź elektromonterów Piaseczno.

 

Bibliografia:

  1. Cimirkiewicz E., Usuwanie kolizji z liniami elektroenergetycznymi najwyższych napięć (NN), PSE S.A., Warszawa 2024
  2. Proces bezinwestycyjny – przebieg procesu, Stoen Operator, https://www.stoen.pl/pl/ [dostęp: 9.06.2025]
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuacja na gruncie, t.j. Dz.U. z 2022 roku, poz. 1225
  4. Stoen Operator, Projekty usunięcia kolizji, https://www.stoen.pl/strona/projekty-usuniecia-kolizji [dostęp: 9.06.2025]
  5. Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, t.j. Dz.U. z 2024 roku, poz. 320 oraz 1222

Czy wiesz, że świadczymy usługi

Projekty energetyczne

Projekty energetyczne

czytaj więcej >

Doradztwo energetyczne

Doradztwo energetyczne

czytaj więcej > 

Sieci kablowe i napowietrzne SN i nN

Sieci kablowe i napowietrzne SN i nN

czytaj więcej >

Budownictwo elektroenergetyczne

Budownictwo elektroenergetyczne

czytaj więcej >

Zasilanie placów budów

Zasilanie placów budów

czytaj więcej >

Elektroenergetyka

Elektroenergetyka

czytaj więcej >

W zakresie

Doradztwo

Doradztwo

czytaj więcej >

Projektowanie

Projektowanie

czytaj więcej >

Wykonawstwo

Wykonawstwo

czytaj więcej >

Realizacje referencyjne

Elektroenergetyka

Elektroenergetyka

czytaj więcej >

Opinie