Fotowoltaika

„Rynek fotowoltaiczny i firmy konkurencyjne sztucznie pompują marketing, zapewniając o jakości i pozytywnym wpływie na środowisko. Sunmasters w kontrze do rynku postawił na marketing „szeptany” którego efektem są polecenia dobrego i zaufanego wykonawcy. Nasi klienci kilkukrotnie zrywali umowy z wiodącymi markami, nawet z konsekwencja zapłaty kar umowny, aby zrealizować projekt instalacji PV właśnie z Sunmasters. Dopasowany do oczekiwań nawet najbardziej wymagającego klienta  zestaw komponentów, niezawodność i terminowość, oraz atrakcyjne wyceny stały się nasza wizytówka, z pełną odpowiedzialnością przekazywana z rąk do rąk przedsiębiorców w całym kraju. Jesteśmy najlepszym z możliwych rozwiązań dla klientów oczekujących rozwiązań idealnych od standardowych instalacji po zestawy w pełni hybrydowe otwarte na rozbudowę i rozwój w stronę inteligentnych domów. Dobro i zadowolenie klienta są naszym nadrzędnym celem, a powierzone zaufanie procentuje nieustannym rozwojem spółki, nawet w dobie kryzysu branży”.

Sylwester Dziewit
Dyrektor Handlowy

 

Zakres usług

Zmiany w warunkach przyłączenia

Zmiany w warunkach przyłączenia

Duża instalacja PV lub farma fotowoltaiczna mogą być uruchomione wyłącznie wtedy, gdy spełniają określone przez zakład energetyczny warunki przyłączenia. Aby było to możliwe, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, projektów, schematów. Chcesz zwiększyć szanse na powodzenie tego procesu? Skorzystaj z naszego specjalistycznego wsparcia w tym zakresie!

czytaj więcej > 

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne

Twoja firma również może dołączyć do beneficjentów energii ze słońca, zacząć oszczędzać, a nawet zarabiać. Warunkiem jest dobrze dobrana do Twoich potrzeb instalacja fotowoltaiczna. Nasza specjalność to instalacje o dużej mocy, odpowiadające zapotrzebowaniu na energię w zakładach produkcyjnych, magazynach i innych obiektach. Przekonaj się, jakie korzyści przyniesie Twojej firmie taka inwestycja.

czytaj więcej > 

Farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne

Twoja firma ma duże zapotrzebowanie na energię? Farma fotowoltaiczna to doskonała odpowiedź na wyzwania, które towarzyszą zarówno bieżącej działalności, jak i rozwojowi. Taka inwestycja wymaga przygotowania, dobrego projektu technicznego, wiedzy i doświadczenia – sprawdź, jak pomożemy Ci w jej realizacji.

czytaj więcej > 

Magazyny energii

Magazyny energii

Jeśli Twoja firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznej, warto rozbudować ją o magazyn energii. Taki element zapewni jeszcze większą niezależność od prądu dostarczanego przez zakład energetyczny, a przede wszystkim – wyraźną redukcję kosztów. Sprawdź, jak pomożemy Ci wykorzystać maksimum możliwości, jakie dają magazyny energii.

czytaj więcej > 

Instalacje hybrydowe

Instalacje hybrydowe

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii przyniesie Twojej firmie większą niezależność energetyczną i pozwoli zredukować koszty działalności. Zadbamy o to, aby cały system hybrydowy OZE działał sprawnie i odpowiadał na zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na prąd. Chcesz wykorzystać możliwości, jakie daje energia ze słońca? Zrób to zgodnie z najnowszymi technologiami i trendami w OZE!

czytaj więcej > 

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Montaż i podłączenie do zasilania stacji ładowania samochodów elektrycznych to nasza propozycja dla klientów biznesowych. Taka infrastruktura jest czymś, czego użytkownicy aut poszukują coraz częściej – dzięki własnej stacji ładowania hotele, restauracje, centra handlowe mogą budować przewagę konkurencyjną na rynku. Stacja ładowania aut elektrycznych zapewni także wygodę i niezależność firmom transportowym czy logistycznym. Zapewniamy obsługę inwestycji od projektu do uruchomienia. Jak pomożemy Twojej firmie? Sprawdź!

czytaj więcej > 

Analizy opłacalności inwestycji PV

Analizy opłacalności inwestycji PV

Jeśli celem Twojej firmy jest poprawa efektywności energetycznej, inwestycje w nowe technologie to konieczność. Jak z wielu dostępnych możliwości wybrać tę najlepszą – najskuteczniejszą, a jednocześnie najbardziej opłacalną dla Twojego biznesu? Dobry research, wymiana doświadczeń czy intuicja to w tym przypadku za mało. Wymiernych danych, które ułatwią podjęcie decyzji, dostarczy Ci wyłącznie analiza opłacalności inwestycji. Wykonamy ją dla Ciebie – sprawdź, co zyskasz dzięki takiej usłudze!

czytaj więcej > 

Nasze realizacje referencyjne

Elektryka

Elektryka

Zobacz więcej >

Elektroenergetyka

Elektroenergetyka

Zobacz więcej >

Fotowoltaika

Fotowoltaika

Zobacz więcej >

Dla domu (B2C) Klient indywidualny

RAZEM stworzymy DOM pełen DOBREJ ENERGII!

Każda nasza realizacja zawiązuje długoletnie relacje z klientami, której podstawą są wzajemny szacunek i rzeczowe podejście do projektu, potrzeb i nowoczesnych, estetycznych i jakościowych rozwiązań.

Bezpieczeństwo Państwa rodzin, jest dla nas najważniejsze, dlatego dobór sprzętu, komponentów oraz ekip monterskich, to wynik starannie przygotowanej oferty, skrojonej na Państwa potrzeby.

Fotowoltaika w domu – po co to komu?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego to inwestycja długoterminowa, której celem jest zmniejszenie kosztów za energię elektryczną. W odpowiedzi na wszechobecne informacje dotyczące podwyżek cen prądu powstają instalacje fotowoltaiczne w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Dodatkowym atutem jest możliwość zarabiania na produkcji energii elektrycznej, zostając prosumentem, czyli jednostką, która poza konsumpcją energii elektrycznej wytworzonej z OZE, może także produkować ją, oddając nadwyżki do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Koszty instalacji modułów fotowoltaicznych

Głównym tematem jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Początkowa inwestycja jest w stanie wygenerować ogromne oszczędności, a włożone środki, nawet przy zastosowaniu wysokiej klasy sprzętu są w stanie zbilansować się w ciągu kilku lat. Trzeba mieć świadomość, że początkowy koszt nie będzie należał do najmniejszych. W skład instalacji wchodzą moduły fotowoltaiczne, ale także cały osprzęt konieczny do poprawnego jej funkcjonowania, czyli inwerter (falownik) – służący do zmiany prądu stałego na przemienny, zabezpieczenia, okablowanie, ewentualnie akumulator z regulatorem ładowania (w zależności od wybranego rodzaju instalacji). Koszt instalacji jest ściśle skorelowany z wysokością rachunków za energię – im wyższe rachunki tym krótsza droga, aby instalacja się zwróciła, a coraz wyższe ceny prądu poszły w zapomnienie.

Cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Koszt instalacji dla domu jednorodzinnego to kwestia bardzo indywidualna. Istotny jest tu rodzaj ogrzewania, ilość członków rodziny, styl życia, ale również rodzaj pokrycia dachowego czy konstrukcja dachu. Można przyjąć, że rodzina 2+2 (czyli rodzice plus dwoje dzieci) zużywa w okolicach 2,5-3 MWh, a koszt takiej instalacji może wynieść nawet 17 000 zł/brutto. Należy pamiętać, że w perspektywie długoterminowej  oszczędności na rachunkach ze energię elektryczną będą opiewały na kwotę dziesiątek tysięcy złotych.

Ile modułów potrzebuje dom jednorodzinny?

Aby określić ilość modułów fotowoltaicznych potrzebnych do zapewnienia energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego należy przeanalizować roczne zużycie energii elektrycznej przez jego mieszkańców. Jeżeli rodzina zużywa rocznie 4 000 kWh, wówczas dla zapewnienia rocznego zużycia energii elektrycznej będziemy potrzebować 9 sztuk modułów o mocy 450 Wp. Biorąc pod uwagę, że rozmiar modułu to około 1 m na 2 m to będzie potrzebne około 18 metrów kwadratowych dachu.

Jak przebiega montaż modułów fotowoltaicznych?

Moduły fotowoltaiczne można montować na dachu, na gruncie, lub też na zadaszeniach, czy coraz popularniejszych CARPORTACH fotowoltaicznych. Podczas montażu należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu oraz kierunek montażu modułów. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kąt  miedzy 30 a 40 stopni i południowa połać dachu, dzięki którym uzyski będą największe. Warto wiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne są również montowane na dachach płaskich, na których montowane są konstrukcje, tak aby moduły były skierowane w najbardziej optymalnym kierunku.

Dla firmy (B2B)

CORAZ WIĘCEJ FIRM  inwestuje we własne źródło wytwórcze energii, jakim najczęściej jest instalacja fotowoltaiczna.

Powodem takiej sytuacji są rosnące z roku na rok ceny prądu, które znacząco uderzają w przedsiębiorców, stanowiąc nierzadko nawet ok. 50% łącznej kwoty firmowych wydatków.

Podnoszenie własnych cen uderza w konsumentów, co z kolei odbija się na kondycji firmy.

Z rozwiązaniem przychodzi FOTOWOLTAIKA, która poprzez produkcję własnej energii, pozwala zniwelować wydatki firmy nawet o 90 %.

Podwyżki cen energii vs. Instalacja PV

Od wielu miesięcy notujemy znaczne wzrosty opłat za usługi w każdej dziedzinie życia. Wielu z nas szuka oszczędności i dobrych, jakościowych rozwiązań dla naszych domów i firm.
Stawia przy tym na poprawę efektywności energetycznej, ekologię i nowoczesność. Dzięki licznym programom i dotacjom możemy je wdrożyć szybciej i za mniejsze pieniądze.
Rozwiązania i instalacje fotowoltaiczne proponowane Państwu przez Sunmasters Sp. z o.o. wychodzą na przeciw oczekiwaniom Państwa i sytuacji rynkowej w Polsce.

Rozwiązanie ? – Fotowoltaika!

W Polsce możemy uzyskać produkcję energii elektrycznej na średnim poziomie 1150 kWh licząc dla każdego metra kwadratowego nasłonecznionej powierzchni. W takich warunkach jesteśmy w stanie wygenerować energie mogącą pokryć zapotrzebowanie każdej firmy zasilając urządzenia maszyny, czy oświetlenie. Zamiast kupować energię, od sprzedawcy można ją produkować i konsumować wedle potrzeb. Dla dużych zakładów pracy oznacza to roczne oszczędności na poziomie nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dodatkowo żywotność modułów fotowoltaicznych pozwala oszczędzać na prądzie nawet przez 30 lat. W  razie spadku efektywności modułów poniżej 80%, producent powinien je wymienić w ramach długoletniej gwarancji wydajności.

Istotą dobrze wykonanej instalacji, dzięki której koszty energii zostaną realnie zredukowane, jest:

Odpowiednie dobranie komponentów

Wykonanie prac przez uprawnioną, oraz certyfikowaną kadrę

Regularne przeglądy serwisowe

Bieżący podgląd na działanie instalacji Pv (aplikacja)

Wybierając Sunmasters

Wybierasz 100 % pewności i zaufanego
partnera na lata!

Dla rolnika

Rolnictwo i hodowla polega na efektywnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni.

Żyzne grunty przeznacza się na uprawy, a na innych terenach wypasa się bydło i trzodę.

Moduły fotowoltaiczne można montować na wszelkich budynkach gospodarczych oraz  przeznaczyć część pól pod farmę fotowoltaiczną.

Dotacje

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA 2023

Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Posiadacze budynku bez prawa własności nie mogą odliczyć ulgi. W 2022 r. wzrosła kwota wolna od podatku. Podatnicy, których dochody nie przekroczą kwoty 30 000 zł, są zwolnieni z podatku, z kolei ci, którzy uzyskują dochody ponad nadwyżkę 30 000 zł do momentu przekroczenia I progu podatkowego (120 000 zł) – zapłacą podatek w wysokości 12%. W drugim progu, czyli przy zarobkach powyżej 120 000 zł, od nadwyżki ponad tę kwotę musimy zapłacić podatek dochodowy w wymiarze 32%.
Oznacza to, że jeśli podatnik nie osiąga dochodu 30 tys. zł rocznie, nie płaci podatku zatem nie może skorzystać z ulgi. Ulga termomodernizacyjna dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego czyli wolno stojącego lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Budynek powinien stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, maksymalnie może być w nim wydzielone dwa lokale mieszkalne lub jeden mieszkalny i jeden użytkowy (powierzchnia nie większa niż 30% całości). W przypadku np. instalacji fotowoltaicznej czy kolektorów słonecznych, ulga przysługuje także przy montażu na garażu czy budynku gospodarczym (służącym budynkowi mieszkalnemu), jeśli nie ma technicznych możliwości zamontowania jej na dachu budynku jednorodzinnego.

DOTACJA WARSZAWSKA 2023

Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy, maksymalna kwota dotacji warszawskiej, jaką można otrzymać na zakup, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej wynosi 15.000 zł. Nie więcej jednak niż 1.500 zł w przeliczeniu na każde 1kW. Środki z dofinansowania warszawskiego w 2023 roku będzie można przeznaczyć na wykonanie instalacji odnawialnego źródła energii (czyli np. właśnie fotowoltaiki, ale też turbiny wiatrowej) w nieruchomości. To jednak niejedyna możliwość. Dotacja może zostać również przeznaczona na modernizację kotłowni, poprzez likwidację nieekologicznego źródła ciepła i zastąpienie go: pompą ciepła, przyłączem do sieci ciepłowniczej, kotłem na gaz, ogrzewaniem elektrycznym.

ULGI ROLNICZE 2023

Rolnicy mają możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej na zakup instalacji fotowoltaicznej w wysokości 25% inwestycji, Ulgę mogą otrzymać zarówno rolnicy ryczałtowi jak i rozliczający się na zasadzie podatku VAT, Beneficjentami mogą być zatem podatnicy podatku rolnego w tym osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne którzy są:
– właścicielami gruntów
– posiadaczami samoistnych gruntów
– posiadaczami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa
– posiadaczami gruntów, które stanowią własność samorządu terytorialnego
– użytkownikami wieczystych gruntów

Koszt jest rozliczany na podstawie rachunków i faktur i można go odliczyć od podatku rolnego przez maksymalnie 15 lat. Ulga podatkowa dla rolników przyznawana jest po zakończeniu inwestycji

ENERGIA PLUS 2023

Beneficjentami programu “Energia Plus” są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców – wykonujący działalność gospodarczą.
Nabór odbywa się w trybie ciągłym. Wnioski do programu należy składać w terminie od 01.02.2023 r. – 13.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Dokumenty można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej, przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, przy użyciu podpisu elektronicznego.
By wysłać wniosek należy utworzyć konto i zalogować się na stronie internetowej NFOŚiGW, pod adresem http://gwd.nfosigw.gov.pl i wybrać odpowiedni program priorytetowy.

O dofinansowanie w programie Energia Plus przedsiębiorcy mogą ubiegać się na przedsięwzięcia prowadzące do:
-zmniejszenia ilości zużytych surowców pierwotnych,
-ograniczenia lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery (wskazane w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r.)
-poprawy efektywności energetycznej (zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej”),
-poprawy jakości powietrza,
-wykorzystania nowych źródła ciepła i energii elektrycznej – np. instalacja fotowoltaiczna.
-modernizacji/rozbudowy sieci ciepłowniczych.

Technologia PV

Jak w skrócie działa instalacja fotowoltaiczna ?

Zasada działania fotowoltaiki przedstawia się następująco: moduły (panele)  fotowoltaiczne produkują prąd stały, inwerter ( falownik) przekształca go na prąd przemienny czyli na taki płynący w gniazdku. Auto konsumpcja to ok. 30% z tego które wykorzystujesz od razu, a resztę oddajesz do sieci, skąd później większość ( 70 lub 80%) odzyskasz z powrotem.

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z poniższych elementów

Moduły fotowoltaiczne, Falownik fotowoltaiczny, Konstrukcja montażowa, Zabezpieczenia po stronie prąd przemiennego (AC), Zabezpieczenia po stronie prądu stałego (DC), Okablowanie AC wraz z trasami kablowymi, Okablowanie DC wraz z trasami kablowymi, System monitoringu instalacji,*. Instalacja odgromowa  ( to jest dodatek )

Sprawdź jak działa elektrownia fotowoltaiczna wraz z jej komponentami

Moduły fotowoltaiczne

Podstawowy komponent instalacji PV. W momencie wystawiania na działanie promieniowania słonecznego, poprzez tzw. „zjawisko fotowoltaiczne” generuje prąd i napięcie stałe zasilające falownik. W naszej ofercie znajdziecie państwo moduły renomowanych producentów takich jak: SHARP, KENSOL, LG, JINKO, LONGI, JA SOLAR, ZNSHINE, RISEN, SUNPOWER, SUNLINK, Q-CELLS. Gwarancja na produkt w zależności od producenta to od 12 do 30 lat. Gwarancja liniowa na moc to od 25-30 lat.

Falownik fotowoltaiczny

Urządzenie energoelektroniczne zamieniające prąd i napięcie stałe generowane przez moduły fotowoltaiczne na napięcie i prąd przemienny o parametrach sieciowych (400/230 V, 50 Hz). W naszej ofercie znajdziecie państwo falowniki renomowanych producentów takich jak: HUAWEI, FRONIUS, SOLAREDGE i SOLAR SOFAR. Gwarancja na produkt w zależności od producenta to od 5 do  12 lat z możliwością przedłużenia nawet do 20 lat.

Optymalizator mocy

Optymalizatory mocy to urządzenia elektroniczne montowane przy modułach fotowoltaicznych, których zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu. Zastosowanie optymalizatorów mocy pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. W naszej ofercie znajdziecie państwo optymalizatory  renomowanych producentów takich jak: SOLAREDGE i TIGO.

Konstrukcja montażowa

Konstrukcja aluminiowa z elementami stalowymi, przytwierdzana do konstrukcji dachu lub montowana na gruncie, która trwale utrzymuje moduły fotowoltaiczne.  W naszej ofercie znajdziecie państwo konstrukcje  renomowanych producentów takich jak: CORAB, Baks I Keno dostarczane przez certyfikowane hurtownie.

Zabezpieczenia prądu przemiennego AC)

Zestaw aparatów elektrycznych zabezpieczających stronę przemienno-prądową instalacji PV. W ich skład wchodzą: zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe i przeciwprzepięciowe dostarczane przez certyfikowaną hurtownie KENO.

Zabezpieczenia stałoprądowe (DC)

Zestaw aparatów elektrycznych zabezpieczających stronę stałoprądową instalacji PV. W ich skład wchodzi zabezpieczenie przepięciowe dostarczane przez renomowanych producentów.

Okablowanie przemiennoprądowe wraz z trasami kablowymi

Okablowanie odprowadzające energię elektryczną z falownika do sieci nN obiektu. Okablowanie AC jest zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami i przepisami prawa, z uwzględnieniem warunków prowadzenia okablowania na terenie inwestycji, dozwolonego spadku napięcia, warunków zwarciowych i obciążalności prądowej. Dostarczane przez renomowanych producentów

Okablowanie stałoprądowe wraz z trasami kablowymi

Odprowadza energię elektryczną generowaną w modułach fotowoltaicznych do falownika. Znajduje swoje zastosowanie w systemach fotowoltaicznych charakteryzujące się podwyższoną odpornością na promieniowanie UV oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dostarczane przez renomowanych producentów

Zewnętrzny system monitoringu

Jest to urządzenie, które pozwala na zbieranie danych z falownika w celu monitorowania pracy instalacji PV, jej parametrów elektrycznych (prądów i napięć na łańcuchach modułów, prądu, mocy i napięcia na falowniku w sieci, ilości energii wyprodukowanej w elektrowni w danych przedziałach czasowych). Zewnętrzny system monitoringu jest komponentem opcjonalnym. Posiadamy w ofercie produkty SOLAREDGE i HUAWEI.

Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa ma proste zadanie – musi przejąć na siebie energię wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpiecznie odprowadzić ją do ziemi. Wyładowania atmosferyczne wyzwalają energię o ogromnej sile (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500°C).

Z czego składa się system odgromowy?

    Zwody Przewody odprowadzające Przewody uziemiające Uziomy ( fundamentowe i otokowe)

Zasady użytkowania elektrowni fotowoltaicznej

System fotowoltaiczny jest systemem elektrycznym. Na łańcuchach modułów, aparatach elektrycznych i okablowaniu może występować napięcie do 1000V oraz prądy do kilkudziesięciu amperów a porażenie prądem o przybliżonym napięciu może spowodować śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W przypadku prac prowadzonych w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni fotowoltaicznej i jej elementów zachowaj szczególną ostrożność!

Wyłączanie i włączanie instalacji fotowoltaicznej

W celu uruchomienia systemu fotowoltaicznego należy postępować w następującej kolejności:

    Upewnij się, że wszystkie przewody są podłączone do inwertera. Przełącz wyłącznik inwertera, znajdujący się w dolnej części falownika z pozycji 0 na pozycję 1. Poczekaj do momentu, gdy inwerter zacznie pracować, o czym poinformuje dioda LED lub komunikat na wyświetlaczu. Włącz zabezpieczenia zmiennoprądowe (wyłącznik nadprądowy), odpowiadające za instalację PV.

 

PAMIĘTAJ! Nie rzadziej niż raz na 5 lat należy przeprowadzić pomiary elektryczne całej instalacji łącznie z  PV zgodnie z obowiązującym przepisami prawa. Dodatkowo zaleca się regularne sprawdzanie ilości wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii elektrycznej i porównywanie uzyskanych danych z danymi historycznymi i/lub informacjami z dokumentacji projektowej.

SUNMASTERS to certyfikowany i autoryzowany partner największych producentów i hurtowni fotowoltaicznych w Polsce.