Rola operatorów
W Polsce kluczową rolę w zarządzaniu sieciami elektroenergetycznymi pełnią operatorzy, takie jak PSE (Operator Systemu Przesyłowego) oraz Stoen, PGE, Tauron, Enea i Energa (Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego). To oni dbają o bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii elektrycznej na terenie kraju. Współcześnie operatorzy skupiają się także na modernizacji istniejących infrastruktur oraz budowie nowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię.
Wraz z PSE – operatorem systemu przesyłowego oraz operatorami systemu dystrybucyjnego, dbają o niezawodne dostarczanie energii do Twojego domu.
Powszechność dostępu do energii elektrycznej wymaga skomplikowanego systemu linii i stacji elektroenergetycznych. Energia wytwarzana w elektrowniach cieplnych przesyłana jest za pomocą rozległej sieci linii i stacji elektroenergetycznych. Aby zmniejszyć straty, stosuje się podwyższone napięcia elektroenergetycznych linii przesyłowych.
Zarządzanie tym systemem to zadanie dla operatorów systemów dystrybucyjnych. Operatorzy ci zajmują się dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej, zapewniając bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania sieci dystrybucyjnej. Odpowiadają również za eksploatację, konserwację, remonty i rozbudowę sieci.
W Polsce funkcjonuje 211 podmiotów posiadających status operatora systemu dystrybucyjnego. Większość punktów poboru energii obsługiwana jest przez siedmiu głównych operatorów, w tym Enea Operator, Energa-Operator, Stoen Operator, Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja oraz PGE Energetyka Kolejowa. Polska Spółka Gazownictwa zajmuje się dystrybucją paliw gazowych.