Fotowoltaika dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych
Ceny energii elektrycznej nadal rosną co znacząco wpływa na budżet spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli jako zarządca nieruchomości jesteś zmuszony podnosić czynsze dla swoich najemców, ze względu na rosnące koszty części wspólnych mamy dla Ciebie rozwiązanie- SKORZYSTAJ Z ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII.
Jest to szczególnie opłacalne WŁAŚNIE TERAZ, kiedy masz szansę skorzystać z dofinansowania w wysokości do 50% wartości inwestycji w ramach Grantu OZE. Wygenerowane oszczędności możesz przeznaczyć m.in. na prace remontowe, nowe nasadzenia czy też opłaty administracyjne.
Fotowoltaika dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych jest bardzo kuszącą alternatywą. Tego typu inwestycje należy poddać analizie zarówno technicznej jak i prawnej. Poniżej odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania.
Czy na nieruchomościach, którymi zarządzają wspólnoty mieszkaniowe można montować instalacje fotowoltaiczne?
Wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych, na kontrolowanych przez siebie budynkach lub w ich pobliżu. Istotnym elementem jest przestrzeganie zasad związanych z montażem takiej instalacji w celu wygenerowania jak najlepszych wyników. Oto kilka podstawowych:
- Nie należy montować modułów fotowoltaicznych skierowanych w kierunku północnym.
- W przypadku występowania obiektów, które zacieniają moduły fotowoltaiczne należy zastosować optymalizatory mocy.
- Moduły fotowoltaiczne należy ułożyć pod odpowiednim kątem nachylenia.
- Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie konsultacja z ekspertem, który zaplanuje politykę inwestycyjną oraz sporządzi projekt, który jest niezbędny do ubiegania się o dotację. Zapraszamy do kontaktu: michal.wolszczak@sunmasters.pl ; +48 573 330 710
Jak przebiega proces realizacji projektu inwestycyjnego?
Proces realizacji projektu montażu instalacji fotowoltaicznej na budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych należy podzielić na poszczególne etapy:
- Analiza możliwości realizacji projektu. Jest to pierwszy krok, który odpowie na pytania dotyczące zużycia energii na danej nieruchomości, możliwości montażu modułów fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów.
- Na tym etapie określana jest lokalizacja montażu instalacji oraz dobierane są komponenty takie jak: moduły fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie oraz konstrukcja.
- Jest wiele możliwości związanych z finansowaniem projektu instalacji fotowoltaicznej na obiektach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych takie jak: kredyty, ulgi podatkowe czy też dotacje. Dotacja Grant OZE przyznawana przez BGK jest rekomendowanym przez nas produktem, który omówimy poniżej.
- Montaż instalacji. Etap ten polega na zakupie komponentów oraz montaż ich we wcześniej ustalonej lokalizacji.
- Podpięcie do sieci energetycznej. Jest to zgłoszenie instalacji do operatora systemu dystrybucyjnego, który jest odpowiedzialny za dystrybucję energii elektrycznej w danym regionie.
NA KAŻDYM Z POWYŻSZYCH ETAPÓW OTRZYMASZ NASZE WSPARCIE!
Dla kogo jest Grant OZE?
O grant OZE może się ubiegać inwestor, który jest właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego.
Z grantu OZE mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
- jednostki samorządu terytorialnego
- towarzystwa budownictwa społecznego
- społeczne inicjatywy mieszkaniowe
- spółki prawa handlowego
- osoby fizyczne
Jaka jest wartość Grantu OZE?
Dotacje OZE przyznawane są inwestorom, którzy realizują projekty obejmujące zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji odnawialnych źródeł energii i wynoszą 50% kosztów netto projektu.
Na co można przeznaczyć środki z Grantu OZE?
Grant OZE przysługuje, jeśli:
- przedmiotem inwestycji jest:
- zakup lub budowa nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub
- modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.
- instalacja OZE, której dotyczy przedsięwzięcie będzie wytwarzała energię na potrzeby budynku będącego przedmiotem projektu
- projekt OZE nie zostało rozpoczęty
- projekt nie wyrządza szkód środowiskowych oraz spełnia kryteria horyzontalne
Do kiedy można składać wniosek o przyznanie Grantu OZE?
Wniosek o przyznanie Grantu OZE można składać do 30 czerwca 2026 r.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania Grantu OZE?
Do wniosku należy dołączyć:
- dokumentację projektową instalacji
- dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisu/ów złożonych na wniosku
Jak wygląda proces ubiegania się o Grant OZE?
Proces związany z ubieganiem się o Grant OZE przebiega w następujący sposób:
- Złożenie wniosku do BGK.
- Weryfikacja wniosku przez BGK.
- Informacja zwrotna z BGK.
Spróbuj już teraz bez ryzyka! Otrzymasz nasze wsparcie!
michal.wolszczak@sunmasters.pl
+48 573 330 710
Jeśli jesteś zainteresowny ofertą? Wypełnij formularz!